Pospolite rośliny trujące

Go down

Pospolite rośliny trujące Empty Pospolite rośliny trujące

Pisanie by Mistrz Gry Sob Maj 02, 2020 6:00 pm

licencja: CCTojad mocny
Tojad zawiera bardzo duże ilości akonityny. O szkodliwości tej substancji świadczy fakt, że jej śmiertelna dawka przy spożyciu wynosi zaledwie 2 mg. Co gorsza, związek ten wnika do organizmu również przez skórę. Objawy zatrucia akonityną to drętwienie, paraliż, podniecenie, stany lękowe, ból brzucha. Śmierć następuje na skutek paraliżu serca lub mięśni oddechowych.
źródło oryginałuCiemiężyca biała
Ta pospolita roślina jest silnie trująca. Czasami śmierć następuje już po spożyciu 1g korzenia! Pierwszym objawem zatrucia jest osłabienie. Zgon następuje na skutek paraliżu mięśni oddechowych.
źródło oryginałuJaskier jadowity
Jak sama nazwa wskazuje, najbardziej szkodliwy jest jaskier jadowity. Niewielka ilość soku tej rośliny powoduje zaczerwienienie skóry i powstawanie pęcherzy. Działanie soku jest intensywniejsze, gdy ma on kontakt z błonami śluzowymi.
źródło oryginałuSzalej jadowity
Szalej jadowity można spotkać przy obrzeżach jezior i na bagnach. Roślina jest bardzo trująca - najwięcej szkodliwych substancji znajduje się w kłączach i łodygach. Jej toksyczność wynika z obecności w soku cykutoksyny. Związek ten wywołuje śmierć na skutek porażenia układu nerwowego. Pierwsze symptomy zatrucia to ślinotok, bóle brzucha, wymioty, trudności w oddychaniu, utrata świadomości.
źródło oryginałuPokrzyk wilcza jagoda
Roślina jest bardzo trująca ze względu na dużą zawartość atropiny i hioscyjaminy. Obie substancje wpływają na działanie układu nerwowego. Objawy zatrucia to pobudzenie, halucynacje, napady szału, światłowstręt. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka to około 10-20 owoców, podczas gdy u dzieci niekiedy wystarczają zaledwie cztery owoce! Śmierć następuje w czasie śpiączki na skutek ustania funkcji oddechowych.
źródło oryginałuSzelężnik Większy
Ta roślina występuje na terenie całego kraju. Spotkać ją można głównie na łąkach. Zawiera duże ilości aukubiny. Substancja ta ma właściwości antyseptyczne, ale w dużych stężeniach jest trująca dla ludzi i zwierząt.
źródło oryginałuKieliszek zaroślawy
Ta pospolita roślina charakteryzuje się białymi kwiatami przypominającymi kielich. W Polsce jest bardzo popularna. Ze względu na swój ładny wygląd, chętnie zrywają ją dzieci. Tymczasem kontakt z nią może spowodować poważne podrażnienia skóry.
źródło oryginału, CCBarszcz trujący
To popularny chwast, który można spotkać przede wszystkim w górach. W połowie XIX w. barszcz trujący zaczęto uprawiać jako roślinę pastewną. Szybko jednak okazało się, że pomysł był fatalny. Roślina zawiera furanokumaryny, które pod wpływem światła słonecznego wywołują na skórze poważne poparzenia. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 30 minutach - występuje zaczerwienienie, pieczenie, a następnie powstają pęcherze. Po kilku dniach uszkodzona skóra ciemnieje. Zmienione miejsca są wrażliwe na słońce nawet przez kilka lat.
Najgroźniejsze jest jednak to, że niektóre furanokumaryny mają działanie kancerogenne.
źródło oryginałuBieluń
Bieluń jest bardzo niebezpieczny, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Nasiona tej rośliny zawierają niebezpieczne alkaloidy tropanowe, które pobudzają ośrodkowy układ nerwowy. Wąchanie kwiatu może spowodować zaczerwienia błon śluzowych, omamy wzrokowe i słuchowe oraz dezorientację. Duża dawka tych alkaloidów może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego.
źródło oryginałuBlekot pospolity
Ziele i kłącze zawierają toksyczne związki chemiczne: alkaloid – cykutynę i koniinę, a także kwas mrówkowy i kwas masłowy.  U ludzi często dochodzi do zatruć, gdy młode liście blekotu są mylone z natką pietruszki, zwłaszcza że chwast ten często rośnie wśród upraw warzywnych. Trucizna może podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego, a nawet wywołać paraliż.
źródło oryginałuMiłek wiosenny
To kolejny gatunek zaliczany do listy pod hasłem rośliny trujące. Spożycie miłka wiosennego wywołuje w łagodnych przypadkach zatrucia, mdłości, wymioty, skurcze, zaburzenia widzenia. W przypadku spożycia większej ilości roślinny, następuje zatrzymanie akcji serca i zgon.
źródło oryginałuTulipany
Mają trujące cebulki, które po spożyciu wywołują zawroty głowy, bóle brzucha i nudności.
źródło oryginałuNaparstnica purpurowa
Spożycie tej trujące rośliny wywołuje zaburzenia widzenia, wymioty, problemy z układem oddechowym i zaburzenia rytmu serca, które są wyjątkowo niebezpieczne dla życia.
źródło oryginałuSzczwół plamisty
Zjedzenie tej rośliny wywołuje osłabienie organizmu, a w przypadku spożycia jego dużej ilości, następuje porażenie układu oddechowego i śmierć.
źródło oryginałuBluszcz pospolity
To kolejne rośliny trujące w Polsce, które mogą działać drażniąco na skórę i spojówki. Odnotowano wypadki, w których spożycie bluszczu pospolitego powodowało zatrzymanie oddechu.
źródło oryginału, CCRóżanecznik pontyjski
Spożycie nektaru powoduje ślinotok oraz silny ból brzucha.
źródło oryginału, CCPiwonia lekarska
Tego typu rośliny trujące spotykane w ogrodzie, są jednocześnie piękne i niebezpieczne. Piwonia jest traktowana jako lek na wiele dolegliwości w medycynie ludowej, jednak stosowana nieumiejętnie lub w zbyt dużej ilości może doprowadzić do silnego zatrucia.
źródło oryginałuKalina koralowa
Jej owoce są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Zatruć można się po zjedzeniu większej ilości. W konsekwencji wywołują one ostry nieżyt przewodu pokarmowego.
źródło oryginału, CCŚnieguliczka biała
Owoce tej trujące rośliny wytwarzają białe mleczko, które działa drażniąco na skórę i błonę śluzową. W przypadku spożycia większych ilości owoców śnieguliczki może nastąpić utrata przytomności.
źródło oryginałuCis pospolity
Toksyna obecna w owocach cisu może powodować zaburzenia pracy jelit, żołądka i serca. W ekstremalnych przypadkach powoduje śmierć.
źródło oryginałuOstrokrzew kolczasty
Spożycie owoców tego krzewu powoduje silne wymioty i biegunki, które szybko odwadniają organizm.
źródło oryginałuBukszpan zwyczajny
Spożycie liści lub kory bukszpanu może powodować wymioty, biegunki, a także dreszcze.
źródło oryginałuŻywotnik zachodni (tuja)
Tuje to rośliny trujące - w przypadku gdy człowiek spożyje świeży fragment rośliny, mogą wystąpić bóle brzucha, wymioty i biegunki.
źródło oryginałuWawrzynek wilczełyko
Spożycie tej rośliny może powodować drętwienie ust, pieczenie ust, ślinotok, a także trudności w przełykaniu.
źródło oryginałuRącznik pospolity
To kolejne rośliny trujące spotykane w ogrodzie. Rącznik po spożyciu powoduje mdłości, duszności, oraz problemy ze wzrokiem.
źródło oryginału, CCSerduszka okazałe
Cała roślina zawiera substancje trujące, których spożycie objawiają się mdłościami, wymiotami i biegunką.
źródło oryginałuTrzmielina
Jest silnie trująca; zjedzenie garstki nasion może skończyć się tragicznie. Pierwsze objawy zatrucia trzmieliną pojawiają się po kilkunastu godzinach od spożycia. Rośliny trujące rosnące w ogrodzie, takie jak trzmielina, mogą spowodować zgon.
źródło oryginału, CCSumak odurzający (octowiec)
Sumak octowiec posądzony jest o to, że zawiera te same substancje trujące, co sumak jadowity. Mimo, że obie rośliny są pokrewne, trujące właściwości sumaka octowca nie zostały potwierdzone.
źródło oryginałuLigustr pospolity
Rośliny trujące takie jak ligustr pospolity, często tworzą żywopłoty. Spożycie ligustru może powodować biegunkę, niestrawność, bóle żołądka.
źródło oryginału, CCGrochodrzew
Czyli robinia akacjowa, jest również rośliną silnie trującą. W przypadku spożycia mogą pojawić się objawy takie jak: wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, gorączka, oraz zaburzenia widzenia.
źródło oryginałuZłotokap zwyczajny
To jedna z najbardziej trujących roślin w naszym kraju. Rośliny trujące takie jak złotokap zwyczajny, są niebezpieczne dla ludzi i dla zwierząt. Spożycie owoców złotokapu może skutkować zawrotami głowy, krwawymi wymiotami, paraliżem dróg oddechowych, prowadzącym do zgonu.
źródło oryginału, CCGlicynia wschodnia
Spożycie nasion tego niewielkiego drzewa może powodować wymioty, bóle żołądka i biegunkę.
źródło oryginałuOstróżka ogrodowa
Dawniej pozyskiwano z niej substancje do preparatów na karaluchy, mole i muchy. Ostróżki to rośliny trujące, z których alkaloidy wykorzystywane są w celu oprysków upraw.
Mistrz Gry
Mistrz Gry
Admin

Źródło avatara : https://imgur.com/Am3Vl

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach